انواع آسانسور را می‌توان از لحاظ‌های گوناگون بررسی کرد. یکی از این لحاظ‌ها نوع باری است که حمل می‌کند. انواع آسانسور از این لحاظ عبارت‌اند از: آسانسورهای مسافربری، آسانسورهای باربری، آسانسورهای sidewalk و آسانسورهای صحنه نمایش یا استیج، آسانسورهای حمل‌ونقل، آسانسورهای حمل هواپیما، آسانسورهای مسکونی، آسانسورهای dumbwaiter و غیره.

آسانسور مسافربری برای حمل و نقل افراد بین طبقات ساختمان‌ها طراحی شده است. ظرفیت آسانسورهای مسافربری به فضای خالی طبقات مرتبط است. معمولا آسانسورهای مسافربری در ظرفیت‌های مختلفی از ۵۰۰ تا ۲۷۰۰ کیلوگرم موجود هستند. معمولا آسانسورهای مسافربری در ساختمان‌های هشت طبقه یا کمتر هیدرولیک یا الکتریک هستند. در صورتی که هیدرولیک باشند می‌تواند به سرعت ۱ متر بر ثانیه برسند و اگر الکتریک باشند به سرعت ۳ متر بر ثانیه برسند. در ساختمان هایی که تا ۱۰ یا بیشتر طبقه دارند معمولا سرعتی تا ۵۰۰ فوت بر دقیقه دارند و بالای ۱۰ طبقه از ۳ تا ۱۰ متر بر ثانیه سرعت دارند. استاندارد ادواری آسانسور در ایران برای هر دو نوع آسانسور اعمال می‌شود.

گاهی آسانسورهای مسافربری را به‌عنوان وسیله حمل و نقل شهری استفاده می‌کنند. مثلا یک آسانسور سه طبقه عمومی در یالتا اوکراین وجود دارد که مسافران را از بالای یک تپه بالای دریای سیاه که هتل‌ها بر آن قرار دارند به یک تونلی که زیر آن است هدایت می‌کنند.

انواع آسانسورهای مسافربری

آسانسورهای مسافربری ممکن است مخصوص پلتفرم‌های بخصوصی باشد، مثلا اورژانس بیمارستان، درهای ورودی پشتی و جلویی، اتاق تلوزیون ساختمان‌های بلند، و سایر کاربردها. کابین‌های آسانسورهای مسافربری ممکن است ظاهر داخلی و خارجی بزرگ‌تری داشته باشد. مثلا تصاویر صوتی بصری تبلیغاتی یا سایر ویژگی‌هایی که به‌عنوان تبلیغ به‌کار می‌رود. برخی از آسانسورها برای شنیدن موسیقی مناسب هستند به این آسانسورها آسانسورهای موسیقیایی گفته می‌شود. برخی از آسانسورها مختص یک مسیر خاص هستند مثلا از لابی تا لابی بالاترین طبقه آسمان‌خراش. فقط بین این طبقات حرکات می‌کنند و در طبقات میانی نمی‌ایستند. این نوع آسانسورها در آسیای شرقی محبوب هستند. گاهی آسانسورهای مسافربری بسیار کوچک هستند مثلا فقط برای بالا بردن یک ویلچر طراحی شده‌اند.

آسانسورهای باربری

یک آسانسور باربری یا حمل کالا آسانسوری است که کالاها را حمل می‌کند، نه مسافران را. آسانسورهای باربری معمولا یک علامت نوشتاری دارند که مشخص می‌کند استفاده افراد از این آسانسور ممنوع است و فقط برای حمل و نقل بار استفاده می‌شود. در صورتی این آسانسورها اجازه حمل افراد را می‌یابند که حداقل در داشته باشند. آسانسورهای هیدرولیکی برای حمل بار به‌کار گرفته می‌شوند اما آسانسورهای الکتریکی برای حمل بار ضروری‌تر هستند. واضح است که تعمیرات آسانسور برای آسانسورهای مسافربری نسبت به آسانسورهای باربری چقدر مهم‌تر است، هرچند که آسانسورهای باربری نیز در صورت خرابی می‌توانند امنیت جان افراد را به خطر بیندازند.  

آسانسورهای حمل جانبی یا sidewalk نوعی از آسانسورهای باربری هستند. آسانسورهای حمل جانبی برای جابجایی بین زیرزمین و سطح زمین به کار گرفته می‌شوند. این آسانسورهای توسط یک سوئیچ بیرونی کنترل می‌شود و در آن بر سقفش است.

آسانسورهای صحنه نمایش یا Stage

آسانسورهای صحنه نمایش یا ارکستر آسانسورهای ویژه‌ای هستند که معمولا هیدرولیک‌اند و برای بالا و پایین بردن کل صحنه نمایش به‌کار می‌روند. مثلا، موزیک هال Radio City چهار تا از این آسانسورها را دارد: یک آسانسور ارکستر که بخش بسیار زیادی از صحنه را پوشش می‌دهد و سه آسانسور کوچک‌تر که نزدیک صحنه هستند.

آسانسورهای وسایل نقلیه

آسانسورهای وسایل نقلیه در داخل ساختمان‌ها و مناطق با فای محدود به‌کار گرفته می‌شود (خصوصا برای حمل اتوموبیل‌ها به پارکینگ یا انبار خودروسازان). آسانسورهایی نیز برای حمل هواپیما از کشتی وجود دارند. 

آسانسورهای مسکونی نیز نوعی از آسانسورهای مسافربری هستند که هزینه کمتر یا پیچیدگی بیشتری از آسانسورهای تجاری دارند. این آسانسورها ممکن است ویژگی‌های منحصربه‌فردی مناسب با وضعیت خانه داشته باشد مثل درهای چوبی مناسب با طراحی داخلی خانه. این آسانسورها ممکن است به دروه‌های سرویس و نگهداری آسانسور کوتاه‌تری نیاز داشته باشند اما این آسانسورهای نیز باید سیستم‌های ایمنی آسانسورهای تبلیغاتی را داشته باشد.

آسانسورهای خانگی ساده‌تری به اسم Dumbwaiter وجود دارند که برای حمل و نقل غذا، کتاب و بارهای سبک‌تر به‌کار می‌روند نه افراد. معمولا آشپزخانه را به اتاق‌ها و سایر طبقات مرتبط می‌کنند. معمولا ویژگی‌های امنیتی آسانسورهای خانگی را ندارند به همین دلیل افراد نباید از آن استفاده کنند.

 

این مطلب بدون برچسب می باشد.

مطالب مشابه

ارسال نظر

0 نظر